Naturel Su Arıtma Cihazları İnş. Ve San. Tic. Ltd Şti. ©

  • en
  • de
  • tr

Naturel Su Arıtma Reverse Osmos Sistemi

17 Nisan 2013      519 Okuma

NATUREL-SU-ARITMA-OZMOS-SİSTEMİ

Osmos tabiatta kendiliğinden gerçekleşen bir doğa olayıdır. Bitkilerin kökleri vasıtası ile topraktaki suyu emip üst dallarına kadar iletmesi bu yöntem sayesinde olur.

Doğadaki osmos olayını, tersine çevirerek su arıtımda kullanabilmek için suya osmotik basınçtan daha yüksek bir basınç uygulamak gerekir. Bu basıncı bir pompa sayesinde oluşturarak yarı geçirgen bir membrana (özel bir tür filtre) uygularsak suyun saf kısmı membranın üretim kısmına geçerken, bakteri, pirojen, organik madde, ve iyonlar atık kısmında kalır ve dışarı şarj edilir. Bu saflaşma oranı ise değişen parametrelere bağlı olarak %95-%98 arasında değişir. Yani 1600 iletkenliğinde giren örnek bir su çıkışta 80-32 iletkenlikte ve saflaşmış olarak çıkar. Suyu bu rakamlardan daha fazla saflaştırmak için reçineli deionizere veya ikinci bir membran ünitesine ihtiyaç vardır. Fakat genellikle bu saflık istenilen düzeyden çok daha iyidir.

Reverse Osmos cihazında su basınçlı olarak sürekli membrana pompalanır. Saflaştırılmış su devamlı olarak üretim kısmından çıkarken, bir kısım saflaşmamış su da atık kısmından tahliye edilir. Bu cihazlar ürettikleri suyun yaklaşık %25 kadarını da atık su olarak atarlar. Bazı modellerde bu atık geri kazanılarak tekrar sisteme verilir.

NATUREL-SU-ARITMA-KAPAKLI (2)

Reverse osmos sistemleri giderek düşen maliyeti ve alternatiflerine olan üstünlükleri sebebiyle geniş bir pazar bulmaktadır. Naturel bu pazarın öncü firması olmakla beraber çok çeşitli çözümleri müşterilerine ulaştırmaktadır. Reverse osmos cihazları çoğu zaman ön arıtıma ihtiyaç duyarlar. Özel suların arıtımı için, özel osmos uygulamaları gerekir. Ne yazık ki arıtım sektöründe bu seçimleri ve uygulamaları yapabilecek pek az firma bulunmaktadır. Müşteri memnuniyetini ilke edinmiş Naturel Su Arıtma’nın uzman kadrosundan faydalanmanızı tavsiye ederiz.

Reverse Osmos seçimi oldukça detaylı bir işlem olduğundan mutlaka personelimizden teknik destek almanızı tavsiye ederiz.

Nasıl çalışır?

Kısaca su moleküllerinin 0,0000001 milimetre gözeneklere sahip yan geçirgen bir membrandan su basıncı vasıtasıyla geçirilmesi işlemidir. Uzun levhalar halindeki membranların ustalıkla birbirleriyle kat kat sandviç haline getirildikten sonra delikli merkezi bir tüpün üzerine spiral şekilde sarılmasıyla oluşur. Bu sarılı konfigürasyona genel olarak spiral sargılı membran yada modül denir. Bunlar değişik miktarlardaki suları işlemek için muhtelif boylarda üretilirler. Tipik olarak ev su arıtma sistemlerinde kullanılan bir modül 5 cm çapında ve 25 cm boyunda iken, endüstriyel bir modül 10 cm çapında ve 100 cm boyunda olabilir.
naturel su arıtma1
Bir membranın kullanılabilmesi ve yüzeyine basınç uygulanabilmesi için bir çeşit kabın (membran muhafazası) içinde olması gereklidir. Suyun membrandan geçirilebilmesi ve istenmeyen maddelerden arıtılması için gereken enerjiyi bu basınç sağlar. RO’nun en şaşırtıcı özelliği ise filtreden geçemeyen atık maddelerin yıkanarak, otomatik olarak gidere yönlendirilmesi ve bu sayede geleneksel filtrelerdeki gibi tıkanma olmamasıdır. Şebeke suyunun bir miktarı ile reddedilen maddelerin atık kanalına sürüklenmesi sayesinde temizlik sağlanır. RO filtrelerin uzun yıllar yeni gibi performans göstermelerinin nedeni iste budur.

Reverse Osmosis (Ters Ozmos) prosesleri günümüzün en gelişmiş su arıtma teknolojileridir. Bu sistemle arıtılacak olan su miktarı birkaç litreden yüzlerce tona kadar çıkabilir.Ozmos olayı doğada sürekli olarak gerçekleşen bir olaydır. Örneğin bitkiler topraktan bu yolla sularını temin etmektedirler. Temel çalışma prensibi, farklı iyon konsantrasyonuna sahip olan ve aralarında yarı geçirgen (bazı maddelerin geçişine izin verirken, bazılarına izin vermeyen) membran bulunan iki çözeltinin osmotik basınç vasıtasıyla iyon konsantrasyonlarının eşitlenmesi olayıdır. İyon konsantrasyonun eşitlenmesi, konsantrasyonu düşük olan çözeltiden, konsantrasyonu yüksek olan çözeltiye sıvı geçişiyle sağlanır. Sıvının diğer tarafa geçiş hızı, sıcaklık, basınç, sudaki iyon tipleri ve membranın yapısına bağlıdır.

ters ozmos naturel arıtma

Reverse osmosis sistemlerinde ‘Ozmos’ olayını tersine çevirmek için, bir pompa ve osmotik basınçtan daha büyük bir basınç uygulandığında, yarı geçirgen olan ve üzerinde 5A (Angstrom) boyutlarında delikler bulunan membran, sadece saf suyu geçirirken bakterileri, projenleri, organik maddeleri, aluminyum ve ağır metalleri tutar. Bazı durumlarda suyun cinsine bağlı olarak ön arıtmaya tabi tutmak gerekir. Bu ön arıtma; filtreler ve su yumuşatma cihazları olabilir.

 

 

Reverse Osmosis sistemlerinin farklı maddelere etkisi şu şekilde özetlebilir:

AMİNYAT

% 98-99

BARYUM

% 96-98

BİKARBONAT

% 90-95

KLORÜRLER

% 90-95

SİYANÜRLER

% 90-95

POTASYUM

% 94-97

MAGNEZYUM

% 95-98

NİTRATLAR

% 85

SELENIYUM

% 94-96

STRONTYUM

% 98-99

HYPOSÜLFİTLER

% 97-98

  

AMONİUM

% 85-95

KURŞUN

% 96-98

KALSİYUM

% 95-98

KROMATLAR

% 90-97

FLORÜRLER

% 93-95

MANGANEZ

% 97-98

NİKEL

% 97-99

CİVA

% 95-97

SLİKATLAR

% 94-99

SÜLFİTLER

% 96-98

ARSENİK

% 94-96

BROMÜRLER

% 96-98

KADMINIUM

% 95-98

KROM

% 96-98

DEMİR

% 97-98

BAKIR

% 97-98

SODYUM

% 94-98

FOSFAT

% 98-99

GÜMÜŞ

% 95-97

SÜLFATLAR

% 97-98

HAŞERAT ÖNLEYİCİ ÜRÜNLER

% 95-98

ZARARLI OT ÖNLEYİCİ KİMYASALLAR

% 98

SERTLİK ÖNLEYİCİLER

% 95-98

  

BAKTERİLER

% 99

PARAZİT ÖNLEYİCİLER

% 98

 

Avantajları

  • Tesis ilk yatırım maliyeti düşüktür.

  • İnsan müdahalesine gerek olmadan tam otomatik olarak çalışır.

  • İşletme masrafı ve enerji sarfiyatı düşüktür.

  • Üniteleri her açıdan korozyona karşı dayanıklıdır.

  • Son teknoloji ile üretilmiş olup, mikroprosesör kumandalıdır

Naturel Su Arıtma Cihazları İnş. Ve San. Tic. Ltd Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2011
Open chat
1
Merhaba,

Size nasıl yardımcı olabiliriz?